Výroba dušičkových věnců
Mnozí z vás se skutečně s chutí pouští do vlastních výrobků a dekorací. Na internetu najdete návody krok za krokem na vytvoření vlastních věnců a jiných pozorností, stačí být jen trochu šikovný a mít ten správný materiál. Z takového výrobku má člověk i sám velkou radost. A věnec z přírodního materiálu je mnohem hezčí, než kupovaný s pestrými nepřirozenými barvami umělých květů.
Základ věnce – korpus
Základem věnce je korpus. Někdo si práci může usnadnit a koupit již hotový, celkem snadno se ale dá i vyrobit. Může být z polystyrenu, ze slámy, proutí, je na vás, do čeho se pustíte. Lze také koupit kruhovou drátěnou kostru, kterou obalíte mechem, můžete ale i třeba větvičkami okrasných jehličnanů, některým druhem listí, mahonií nebo jednoduše omotat přírodní jutou. Krásně také vypadají omotané výhonky psího vína, větvičky barevných vřesů nebo břečťanu. Pomocí drátku nebo provázku postupně přivazujte ke korpusu a zpevněte.
Co si nasbírat v přírodě.
Už od konce léta se vyplatí během procházek v přírodě sbírat různý materiál, který později použijete. Sbírat můžete kaštany, borovicové šišky, bukvice, žaludy, sušit různé druhy obilnin a květy. Použít se dají slaměnky, smilek, máčku, řebříček, suchokvět, limonku, světlici, levanduli, vřes, listy a různé druhy trávy, červené šípky, plody cesmíny. Je skutečně mnoho možností, záleží zcela na vaší fantazii.
V listopadu, v den Památky všech zemřelých, se potom hřbitovy rozzáří světlem svíček a každý vzpomene na ty, kteří tu s námi už nejsou, na své zemřelé příbuzné a přátele. Pěkně vyzdobený hrob je projevem naší úcty k nim. Lidově se tento svátek nazývá Dušičky a v Evropě je tradicí navštívit hřbitov, položit na hrob květiny a zapálit svíčku, což má symbolizovat víru ve věčný život a také to přeneseně navazuje na starý zvyk svítit mrtvým světly.