Hypotéka i pro rizikové žadatele
Banky postupují v případě posuzování žádostí o úvěr rozdílně. Podstatné je pro ně ale to, jakým způsobem se vám dařilo splácet své závazky v minulosti a zda vám vaše aktuální situace dovoluje splácet úvěr bez větších problémů. Žadatelé se mohou ocitnout v situacích, kdy může být velmi náročně v žádosti o úvěr v bance uspět, které to jsou?
Špatně odhadnuté možnosti
Bonita klienta je pro věřitele velmi důležitá, jedná se v podstatě o jakousi schopnost žadatel splácet a ovlivňuje jí hned několik faktorů. Banky nejvíce zajímá výše současných úvěrů, počet nezaopatřených dětí, nezbytné výdaje, či doložitelné příjmy. Výši půjčky pak ovlivňuje třeba i fakt, zda bydlíte v domácnosti sami či s partnerem.
Banky na každého žadatele pohlíží individuálně, zohledňují jeho příjmy a snaží se půjčku nastavit tak, aby se během splácení nedostal do finančních problémů. To bankám mimo jiné přímo stanovuje zákon a Česká národní banka. Zákon o spotřebitelském úvěru přesně definuje, za jakých podmínek může být úvěr schválen. Banky navíc posuzují žadatele i na základě interních kritérií, které se mohou napříč bankami odlišovat. Pokud tedy klient přijde do banky s nereálným požadavkem, banka žádost o úvěr zamítne, případně nabídne reálnější nabídku.
Vstřícnost nebankovních společností
I z tohoto důvodu se stále častěji začínají ozývat nebankovní společnosti, které nabízí úvěry i žadatelům, kteří by v bance nepochodili. Jejich klienty jsou například ti, kteří prošli insolvenčním řízení a tudíž jim žádná bankovní společnost několik let žádný úvěr neposkytne. Pro ně zkrátka představují takový žadatelé až příliš velké riziko. Slyšeli jste ale už o hypotéce po insolvenci, kterou některé nebankovní společnosti nabízí? Díky ní tak mohou na vlastní bydlení dosáhnout i tací, kteří by jinak u bankovních institucí jen velmi těžko pochodili.