Vyrábíme med z pampelišek
Z květů pampelišek můžeme vyrobit třeba výborný sirup. Říká se mu také pampeliškový med, i když to samozřejmě med od včel není. Je ale také moc dobrý. Jeho příprava je velice jednoduchá. Poradíme, jak na to!
Kdy sbíráme květy?
Květy pampelišek, základní surovinu k naší výrobě, sbíráme během dubna a května. Její listy se sbírají před odkvetením a kořen po odkvetení a zatažení stvolů. Je to zkrátka rostlina, která je léčivá celá. Na sběr květů se vydáváme za slunného počasí, když jsou dostatečně rozkvetlé. Vybíráme taková místa, kde nehrozí znečištění z dopravy, prachem nebo postřikem z polí. Květy potom necháme mírně uvadnout, aby je opustil hmyz. Jeho přítomnost v sirupu by určitě nebyla žádoucí. Květy nemyjeme, zbavili bychom je pylu! Pro zpestření můžeme k pampeliškovým květům přidat také květy sedmikrásek (tak 50 až 100 kousků).
Co přidáme?
Dále si připravíme cukr. Používá se klasický – krupice. Pokud chceme, je možné ho nahradit třtinovým. Sirup pak bude trochu tmavší. Další ingrediencí jsou citrusy. Citróny a pomeranče, nejlépe v biokvalitě, které nejsou ošetřovány chemicky. A nakonec nachystáme vodu, ve které vše smícháme.
Nevařený pampeliškový med
– 100 ks květů pampelišky
– 400 g cukru bílého krupice nebo třtinového
– 200 ml vody
Květy dáme do vhodné větší nádoby (nejlepší je použít velkou sklenici) a zasypeme je cukrem. Pak uzavřeme a postavíme na slunné místo, kde ji necháme dva dny. Občas s nádobou trochu otočíme, aby se cukr dobře pronikl ke všem květům a dobře se rozpustil. Po uplynutí dvou dnů přidáme vodu a necháme ještě 24 hodin „uležet“. Poté zcedíme a sirup je hotový! Stačí ho nalít do čistých skleniček a dát do lednice, protože ho musíme skladovat v chladu.
Vařený pampeliškový med
– 500 ks květů pampelišky
– 1 kg cukru bílého krupice nebo třtinového
– jeden citron a jeden pomeranč
– 2 litry vody
Do hrnce dáme vodu, cukr, květy pampelišek (můžeme přidat i ty sedmikráskové) a citron s pomerančem (ty nakrájíme na plátky). Smícháme a přivedeme za stálého míchání k varu. Pak odstavíme a necháme zchladnout. Přiklopíme pokličkou, dáme do lednice a necháme tam dva dny louhovat. Poté zcedíme (a ještě květy pořádně vymačkáme). Pak vaříme do zhoustnutí na „medovou“ konzistenci. Tu kontrolujeme tak, že trošku necháme zchladnout na talířku, jako se to dělá, když se vaří marmeláda. Pak jen necháme zchladnout a nalijeme do čistých sklenic.
Dobrou chuť!